Kongeparret besøger Norddjurs med fokus på håndværk, uddannelse og festlig fejring

Foto: Norddjurs Kommune.
dato

Kongeparret besøger Norddjurs Kommune den 2. juni med fokus på dygtige hænder og godt håndværk som gennemgående tema for en festlig og alsidig dag.

Den 2. juni lægger Kongeskibet Dannebrog til kaj i Grenaa Havn i anledning af Kongeparrets sommertogt, og Norddjurs Kommune er klar til at fejre besøget med en dag fyldt med oplevelser. Temaet for arrangementet er dygtige hænder og det gode håndværk, og Kongeparret får mulighed for at møde både unge på erhvervsuddannelser og lokale virksomheder med fokus på kvalitet og traditioner.

Dagens program byder på en festlig modtagelse i havnen med faneborg, Prinsens Musikkorps og blomsteroverrækkelse, hvor alle er velkomne. Herefter følger en guidet byvandring i Grenaa og et besøg på Rådhuset, hvor borgmester Kasper Bjerregaard tager imod og overrækker gave til Kongeparret. De hilser også på Kommunalbestyrelsen.

Senere går turen til Glesborg Skole, som blandt andet arbejder med juniormesterlæreordningen, samt til Skovskolen Djursland i Auning, der uddanner skov- og landskabsingeniører, skov- og naturteknikere samt naturvejledere. Kongeparret besøger også HSM Industri, hvor der fremstilles stålkonstruktioner og virksomheden har 20 lærlinge.

Om aftenen byder Kulturakademiet på musik og underholdning på Grenaa Havn, ligesom der er fællessang, når Kongeskibet Dannebrog atter forlader havnen.

Det endelige besøgsprogram med tidspunkter bliver offentliggjort cirka en uge før besøget på https://sommertogt.norddjurs.dk/.

Pressen kan søge akkreditering til at dække Kongeparrets besøg indtil 18. maj kl. 12.00 via https://sommertogt.norddjurs.dk/presse. Yderligere oplysninger om presseakkreditering findes samme sted.

Læs mere om Kongeparrets besøg og det færdige program på https://sommertogt.norddjurs.dk/.

https://norddjurs.dk/nyheder/2026/maj/programmet-for-kongeparrets-besoeg-er-paa-plads

Kilde: Norddjurs Kommune